BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

[Recenzija] Ralph “Sonny” Barger - Pragaro angelas: Sonio Bargerio ir Hell’s Angels baikerių klubo istorija

Neseniai pirmą kartą lietuvių kalba išleisti vieno iš Hell's Angels įkūrėjo ir kultinės Amerikos figūros memuarai, parašyti lengvu Keruako ir Selindžerio stiliumi, perskaitomi per porą vakarų. Šitas 70 metų (!) diedas pasakoja istoriją, kaip paprastų muštis ir važinėtis motociklais mėgstančių paauglių “šaika” nuo 1948 metų Hell's Angels įkūrimo tapo viena didžiausių pasaulyje organizacijų.


Hell's Angels yra neatsiejama 60-70'ųjų JAV kontrkultūrinės revoliucijos dalis, savotiška jos “evil-side”. Man visuomet paradoksaliai atrodė, jog hipių “gėlių ir taikos” epochoje tarpo visiškai ideologiškai priešinga baikerių subkultūra. Nors abi pusės perėmė ar dalinosi viena kitos atributais (pvz, ilgi plaukai, barzdos, džinsai, odiniai rūbai, roko muzika etc.), nieko keisto, kad kartais šios dvi stovyklos susikirsdavo.


Istoriškai reikšmingiausias Hell's Angels ir hipių konfliktas įvyko 1969 m. open-air roko festivalyje Altamonte. Tuomet “angelai” buvo pasamdyti būti apsauginiais, nuo publikos scena atskirta tiesiog motociklų eilėmis. Narkašinosi ir prisiliuobė ne tik publika, bet ir “apsauginiai”, kurie sužvėrėję ėmė dubasinti neįtikusius žiūrovus biliardo lazdomis. Vakare įtampa pasiekė apogėjų, kai vienas juodasis išsitraukė ****oletą ir veržėsi prie scenos. Baikeriai jį “sustabdė” daugybiniais peilių dūriais.


Sutikite, kad mūsų nusiskundimai dėl šiurkštaus “Vorų” elgesio per metalo koncertus šiame kontekste skamba kaip nekalti žaidimai. Apie Altamontą yra nemažai medžiagos (taip pat ir vaizdinės) internete, taigi panorėjus galima apie tai apsišviesti plačiau. Galiu tik paminėti, jog Bargerio versija apie tai, kas iš tikrųjų nutiko, nebūtinai yra teisinga.   


Galbūt Sonny Bargerį galima būtų pavadinti TOS kartos Vargu Vikernesu. Suskaičiavau, kad jis buvo suimtas mažiausiai 22 kartus. Išties, stebėtina, kaip tokie “blogiukai” turi tokią ryškią charizmą ir populiarumą(prisiminkime Al Capone arba Uspaskichą). Laikraščiai mirgėjo nuo naujų kaltinimų “angelams”, o visuomenė pirko marškinėlius su Sonnio atvaizdu ir veržėsi į filmus apie baikerius.


Beje, filmuose “Hell's Angels on Wheels” (1967) ir “Hell's Angels '69″ vaidino ir tikrieji Ouklando “helseindželai” su S. Bargeriu priešakyje. Baikerių filmų (vėliau pramintų “biker flick” dėl dažnai itin panašių scenarijų ir skurdžios kinematografijos) bumas tiesiog užgriuvo JAV kino teatrus po 1965 metų žanro flagmano “Wild Angels” su Peteriu Fonda sėkmės. Iš esmės, tai buvo vienas į kitą žiauriai panašūs “upgradinti” vesternai, kuriuose veikė didžiulis blogiukų baikerių būrys, terorizuojantis nekaltus Amerikos piliečius. Kaip taisyklė, jį sutvarkydavo koks nors gerietis baikeris. Pažiūrėjus vieną tokį filmą galėsite sakyti, jog matėte visus (na, aš įstengiau peržiūrėti gal 12, kol jie man atsistojo skersai gerklės:) . Vis dėlto, jei kada norėtumėte pažiūrėti GERĄ filmą apie chopperius, 1969 metų Ameriką, narkotikus ir tariamą laisvę, rekomenduočiau įžymųjį EASY RIDER.


Grįžtant prie knygos, verta paminėti, jog įdomiausia yra dalis, kurioje pasakojama laukinės 60-70 dešimtmečių Hell's Angels orgijos, kovos su kitais klubais bei policija ir kelionės. Aišku, daugelis nuotykių, manyčiau, yra gerokai pagražinti, o nepatogūs faktai nutylėti. Skaitant dažnai apimdavo jausmas, kad visa tai vesternas, kuriame veikia nenugalimi šaunuoliai kaubojai ant Harlėjų, įsiveržiantys kur panorėję, sudaužantys priešininkus ir išsivežantys gražiausias panas. Bet memuarai yra toks jau žanras, kur teisybė nėra pagrindinis skaitytojo keliamas reikalavimas ;)


Iš esmės ši knyga atspindi visą baikerių kultūros (kaip ji suprantama šiandien) susiformavimą ir raidą. Vairuojantiems motociklus, bus įdomu techninė dalis, kur Sonis pasakoja apie Harlėjus ir chopperių  gamybos subtilybes. Besidomintiems subkultūrų istorija tai irgi visai vertingas skaitalas. Antroji knygos dalis (kuri į pabaigą tapo šiek tiek nuobodoka)  skirta nesibaigiančiai Sonio kovai su teisėsauga. Diedas nuodugniai aprašo kiekvieną teismo procesą ir metus kalėjime. Aišku, kad už to slypi noras pataisyti reputaciją - visur kaltinami mentai ir parsidavėliai skundikai.


Ar  verta ši knyga tų 35 lt? Naaaa… Verčiau pasiskolink iš draugo ar bibliotekos.


7,5/10

Rodyk draugams

Komentarai (2)

EDVINAS2009-05-21 12:20

TA KNYGA VELNISHKAI GERA SONNY KIETAS SENIS ! KNYGA VERTA IR DAUGIAU!!!

cioperis2010-06-26 11:55

dar neskaiciau ir neradau knigyne

Rašyti komentarą

Tavo komentaras